Meteorologická situace nad Evropou
Počasí v Česku bude ovlivňovat hluboká tlaková níže (oblast se sníženým atmosférickým tlakem) nad Britskými ostrovy, která k nám žene teplý vzduch od jihozápadu. V úterý přes naše území přejde zvlněná studená fronta – rozhraní mezi teplou a chladnou vzduchovou hmotou, které přináší srážky.
Tlakové útvary ovlivňující počasí
Od pátku se začne projevovat vliv brázdy nízkého tlaku (protáhlá oblast nižšího tlaku), která přinese nestabilní počasí s přeháňkami. V posledních dnech předpovědního období se k nám rozšíří tlaková výše (oblast s vyšším tlakem) ze západu, což by mělo přinést částečné ustálení počasí.
Podrobný denní rozpis počasí
Pondělí 27.1.2025: Větrný start týdne
Maximální denní teploty vystoupí na 9 °C v Čechách, na jihovýchodě až k 11 °C. Nárazy větru na horách dosáhnou 70 km/h (20 m/s), což odpovídá bezpečnostním limitům pro provoz na hřebenových trasách.
Úterý 28.1.2025: Nástup srážek
Studená fronta přinese srážkový pás s snahovými přeháňkami nad 800 m n.m. Teplotní rozdíly mezi západem (3 °C) a východem (11 °C) vytvoří ideální podmínky pro vznik lokálních větrových jevů.
Středa 29.1.2025: Postupné uklidnění
Jihozápadní vítr zeslábne na 3-7 m/s (10-25 km/h). Meteorologové upozorňují na možnost tvorby námrazových jevů při kombinaci nízkých teplot a vlhkosti vzduchu.
Víkendové vyhlídky a nebezpečné jevy
Od pátku 31.1. se začne projevovat vliv brázdy nízkého tlaku s četnějšími přeháňkami. Nad 700 m n.m. očekáváme výhradně sněhové srážky, které mohou vytvořit na horách až 15 cm nové sněhové pokrývky.
Rizikové faktory
Mrznoucí mlhy (kapičky vody mrznoucí při dopadu na povrch) v Čechách a na Moravě mohou způsobit náledí. Teplotní minima kolem -5 °C v závěru období zvýší riziko namrzání komunikací.
Teplotní extremy a klimatický kontext
Největší teplotní rozdíl očekáváme ve čtvrtek mezi nočními (-4 °C) a denními (10 °C) hodnotami. Tento 14°C rozdíl je typický pro přechodné jarní období a může ovlivnit vegetační cykly rostlin.
Zdroj: CHMI