Atmosférické dění nad Evropou
Počasí v Česku bude ovlivňovat tlaková níže postupující ze západní Evropy, která vytlačí dosavadní tlakovou výši. Tento meteorologický jev přinese zvlněné frontální rozhraní - přechodnou zónu mezi teplou a studenou vzduchovou hmotou. Právě tato interakce způsobí zvýšenou oblačnost a srážky.
Neděle 9. března: Rozlučka s teplem
Ranní mrznoucí mlhy (kapičky vody mrznoucí při kontaktu s povrchem) vystřídá polojasno. Teploty v noci klesnou na -1 °C v Čechách, přes den vystoupí až k 21 °C na Moravě. Českomoravská vrchovina zažije nárazový vítr do 6 m/s.
Pondělí 10. března: První dešťové kapky
Odpolední přeháňky zasáhnou hlavně Čechy. Na východě republiky se udrží tepleji (až 21 °C) s větrnými nárazy 15 m/s - odpovídá silnému větru o síle 7°Beaufortovy stupnice.
Úterý 11. března: Výrazné ochlazení
Maximální teploty klesnou na 11-17 °C. Jihozápadní vítr přinese vlhkost od Atlantiku, což zvýší pravděpodobnost trvalejších srážek.
Středa 12. března: Srážkový vrchol týdne
Déšť zasáhne celé území, v 1000 m n.m. se teploty udrží kolem 12 °C. Na Moravě převáží mírný jihovýchodní vítr (2-5 m/s), který zpomalí odpařování a prodlouží dobu srážek.
Čtvrtek 13. března: První jarní sníh
Nadmořské výšky nad 1100 m (např. Krkonoše, Šumava) uvidí sněhové srážky. V nižších polohách zůstane déšť s teplotami 9-16 °C.
Závěr týdne s podzimním charakterem
Od pátku 14.3. do neděle 16.3. se teploty propadnou na nočních -1 °C a denních 4-13 °C. Sněhová čára (hranice mezi deštěm a sněžením) bude klesat k 800 m n.m. Východní vítr urychlí pocitové ochlazení díky wind-chill efektu (kombinace větru a nízkých teplot).
Pro zemědělce a zahrádkáře: Postupné vsakování srážek (až 30 mm/týden) zlepší půdní vláhu, ale pozor na pozdní mrazíky ohrožující rašící vegetaci.
Zdroj: CHMI