
Meteorologická situace nad Evropou
Klíčem k pochopení počasí bude interakce tlakové výše nad východní Evropou s okluzní frontou postupující přes Německo. Tlaková výše (oblast vysokého atmosférického tlaku) zpočátku přinese mrazivý vzduch, ale její vliv bude o víkendu slábnout.
Co je okluzní fronta?
Tento pojem označuje spojení studené a teplé fronty, kdy studený vzdub "dohání" teplou frontu. Výsledkem jsou komplexní srážkové pásmo s proměnlivou intenzitou srážek.
Podrobná denní předpověď
Čtvrtek 20. února: Arktické ráno
Ranní teploty klesnou na -8 až -15 °C, nejnižší hodnoty čekáme v oblastech se sněhovou pokrývkou. Denní maxima jen do 4 °C. Pozor na mrznoucí mlhy na severozápadě Čech.
Pátek 21. února: První náznaky změny
Západ Čech zažije ojedinělý mrznoucí déšť s rizikem ledovky. Meteorologové varují před kluzkými vozovkami. Na Moravě zůstane polojasno.
Komentář meteorologa: Proč vzniká ledovka?
"Ledovka vzniká při dopadu podchlazených kapek na povrch s teplotou pod 0 °C. Kapky okamžitě mrznou, vytvářející průsvitnou vrstvu ledu. Nejrizikovější jsou mosty a vyvýšené úseky," vysvětluje meteorolog Handžák z ČHMÚ.
Víkend 22.-23. února: Stabilizace počasí
Sobota přinese jasnou oblohu s teplotami do 7 °C. V neděli se objeví nízká oblačnost s ranními teplotami kolem -6 °C. Větrný jihozápadní vítr zesílí na 7 m/s.
Pondělí 24. února: Zlomový den
První výrazné oteplení s maximy až 12 °C v Čechách. Od západu přicházejí dešťové přeháňky. Noční teploty poprvé překročí nulu (+1 °C).
Vyhlídka do 27. února
Následující dny přinesou typické předjarní počasí s přechody deště a sněžení. V nižších polohách převažují srážky dešťové, nad 700 m začne postupně převládat sníh. Teplotní rozdíly mezi Čechami (až 12 °C) a Moravou (kolem 3 °C) se vyrovnají.
Teplotní rekordy v ohrožení?
Letošní únorová vlna veder zatím nepředstavuje extrém. Rekord z roku 1990 (16,7 °C v Ústí nad Labem) zůstává v bezpečí. Chladnější Morava zažije teplotně průměrné hodnoty.
Glosář pojmů
Mrznoucí mlha: Mlha složená z podchlazených kapiček, které okamžitě mrznou při kontaktu s povrchem
Českomoravská vrchovina: Rozsáhlé pahorkatinné území na hranici Čech a Moravy s průměrnou nadmořskou výškou 500-600 m
Zdroj: CHMI