Atmosférické podmínky a globální vlivy
Klíčovým hráčem bude tlaková výše (oblast vysokého atmosférického tlaku), která se přesune ze Skandinávie nad severovýchodní Evropu. Tento systém přináší stabilnější počasí a teplotní inverzi - jev, kdy teplota vzduchu stoupá s nadmořskou výškou místo obvyklého poklesu.
Pátek 7. února: Vítr jako nepříjemný společník
Českomoravská vrchovina zažije čerstvý vítr (6-8 m/s) s nárazy kolem 15 m/s, což odpovídá 54 km/h. Teplotní rozptyl od -2 °C v horských oblastech do +5 °C v nížinách vytvoří ideální podmínky pro ledovku - tenkou vrstvu ledu na povrchu.
Sobota 8. února: Postupné vyjasňování
V Čechách během dne ubude mraků, večer se místy objeví jasná obloha. Noční teploty klesnou na -3 °C, denní maxima dosáhnou 6 °C. Na Moravě přetrvává silnější vítr s obdobnými nárazy jako v pátek.
Neděle 9. února: Teplotní extremy v Čechách
Při projasnění v západní polovině republiky klesnou teploty až na -5 °C. Rosný bod (teplota, při které vzduch dosáhne nasycení vodní párou) se bude pohybovat pod nulou, což zvýší riziko námrazy.
Pondělí 10. února: Přechod k anticyklonálnímu počasí
Vlivem zesilující tlakové výše začne ubývat oblačnosti. Advekce (horizontální proudění) studeného vzduchu od severovýchodu udrží denní maxima na 5 °C.
Úterý 11. února: Nástup arktického vzduchu
Jasná obloha bez mraků umožní efektivní radiační ochlazování - únik tepla do atmosféry. Noci budou mrazivé (-7 °C), zatímco dne vystoupá teploměr maximálně na 5 °C.
Dlouhodobá předpověď do 14. února
Od středy 12.2. do pátku 14.2. očekáváme:
- Noční mrazy: -8 °C v mrazových kotlinách
- Den bez srážek: maximálně 5 °C pod slunečnou oblohou
- Vítr pod 6 m/s: výjimkou budou jen hřebeny hor
Zdroj dat: ČHMÚ, KOMO-PRAHA / Meteorologická analýza Odstrčilová
Zdroj: CHMI