
Atmosférická situace nad Evropou
Počátek týdne ovlivní tlaková výše (oblast vysokého atmosférického tlaku) nad Britskými ostrovy, která postupně vytlačí chladný vzduch od severu. Na její zadní straně se k nám začne prodírat teplejší vzduch od jihu, což způsobí výrazné teplotní gradienty (rozdíly teplot na krátké vzdálenosti).
Podrobný přehled počasí od 7. do 14. dubna 2025
Pondělí 7. dubna: Zimní návrat
Ranní teploty klesnou k -5°C, během dne maximálně 10°C. Srážkový stín (méně srážek kvůli překážce v podobě hor) na západě Čech přinese polojasno. Nad 600 m n.m. očekáváme sněhové přeháňky, v nížinách déšť se sněhovou příměsí.
Varování pro zemědělce
Noční mrazy představují riziko pro kvetoucí meruňky a broskvoně. Doporučuje se protimrazová ochrana (mlžení nebo přikrývání agrotextilií).
Úterý 8. dubna: Srážkové epizody
Frontální vlna přinese déšť se sněhem nad 700 m. Odpolední teplotní inverze (zvrat teploty s výškou) způsobí ustávání srážek. Vítr zesílí na 6 m/s (21,6 km/h), což odpovídá čerstvému větru.
Středa 9. dubna: Sluneční intervence
Výška 500 hPa (tlaková hladina v 5,5 km) stoupne o 20 geopotenciálních metrů, což signalizuje oteplení. Maximální teploty v Polabí dosáhnou 14°C. V noci radiční ochlazení (způsobené vyzařováním tepla z povrchu) přinese přízemní mrazíky.
Čtvrtek 10. dubna: Větrná epizoda
Nárazy větru až 15 m/s (54 km/h) mohou lámat větve. V horských oblastech se tvoří námrazové jevy (ledová vrstva z mrznoucího deště). Teplotní rozdíl mezi Zlínským a Karlovarským krajem přesáhne 7°C.
Pátek 11. dubna: Předfrontální oteplení
Teploty v závětří Šumavy vystoupají na 17°C díky föhnovému efektu (ohřívání vzduchu při sestupu z hor). Na severovýchodě přetrvává zataženo s přeháňkami.
Víkendová vyhlídka (12.–14. dubna)
Postupné oteplování díky advekci teplého vzduchu (horizontální proudění teplé masy) od JZ. Noční minima kolem 3°C, denní maxima až 23°C. Ojedinělé přeháňky souvisí s konvekcí (vzpřívaným prouděním) nad přehřátým povrchem.
Zdroj: ČHMÚ, KOMO-PRAHA / Meteoroložka Marie Odstrčilová