
Atmosférická situace nad Českem
Od středy 26. února bude počasí u nás ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu – podlouhlá oblast se sníženým tlakem, která umožňuje vpády chladnějšího vzduchu od severozápadu. Postupující zvlněná studená fronta (hranice mezi teplým a chladným vzduchem s vlnovitým průběhem) přinese četnější srážky a pokles teplot.
Středa 26. února: Déšť střídá sníh
Ranní mlhy a zatažená obloha dominují počátku dne. Srážky se odpoledne koncentrují na Moravě – nad 900 m čekejte první sněhové vločky. Teplotní rozdíly mezi regiony: zatímco Polabí naměří až 10 °C, v horských oblastech zůstane kolem bodu mrazu.
Čtvrtek 27. února: Moravská sněhová čepice
Morava a Slezsko zažijí nejintenzivnější srážkové epizody týdne. Nad 600 m v Čechách a 900 m na východě republiky se udrží sněhové přeháňky. Noční teploty v západních Čechách klesnou pod nulu (-1 °C).
Pátek 28. února: Sníh postupuje do nížin
Sněžení se začne objevovat i v nadmořských výškách kolem 500 m. Pozor na náledí ráno, kdy teploty klesnou až na -3 °C. Denní maxima 2–6 °C signalizují nástup výraznějšího ochlazení.
Víkend 1.–2. března: Zimní návrat
Sobota přinese plošné sněhové přeháňky, které pod 400 m přecházejí v déšť se sněhem. Noční mrazy až -6 °C vytvoří ideální podmínky pro tvorbu náledí. Nedělní vítr ze severozápadu (2–5 m/s) zvýší pocitovou teplotu.
Vyhlídka do středy 5. března
Tlaková výše nad Alpami zpomalí oteplování. Přeháňky budou převážně sněhové s denními maximy 3–8 °C. Pozvolné oteplení kolem 10 °C se prosadí až ke konci období, především v závěru týdne.
Slovníček pojmů
Brázda nízkého tlaku: Protáhlá oblast se sníženým atmosférickým tlakem, která působí jako „kolejnice“ pro frontální systémy.
Smlsněné srážky: Kombinace deště a sněžení typická pro přechodné období, kdy se teplota pohybuje kolem 0 °C.
Proměnlivý vítr: Časté změny směru proudění typické pro frontální rozhraní.
Zdroj: CHMI