Atmosférický vývoj nad střední Evropou
Studená fronta postupující od severu přinese do Česka výraznou změnu počasí. Tento meteorologický jev vzniká při střetu teplého a studeného vzduchu, kdy hustší chladný vzduch vytlačuje ten teplý vzhůru. Následkem tohoto procesu dochází k tvorbě bouřkových oblaků cumulonimbus.
Víkendové teplotní extrémy
Sobota 3. května bude nejteplejším dnem týdne s maximy 24–28 °C. V noci předcházející sobotě klesnou teploty na 8–14 °C. Pozor na bouřky odpoledne a večer, zejména v severních a východních oblastech.
Meteorologův komentář k bouřkám
„Nejintenzivnější bouřková činnost se očekává v povodí Labe a Moravy. Kroupy o velikosti do 2 cm a nárazy větru přes 70 km/h mohou poškodit vegetaci a křehké stavební prvky,“ uvádí meteorolog Marjan Sandev z ČHMÚ.
Nástup chladného vzduchu od severu
Od neděle 4. května začne postupné ochlazování způsobené přílivem arktického vzduchu. Denní teploty klesnou pod 20 °C, noční minima se v druhé polovině týdne dostanou až k 1 °C. Přízemní mrazíky (teploty pod 0 °C měřené 5 cm nad zemí) mohou ohrozit zemědělské plodiny.
Podrobná předpověď po dnech
Neděle 4. 5.
Zataženo s deštěm, maxima 12–17 °C. Večer od severozápadu ubývání srážek.
Pondělí 5. 5.
Setrvávající chladno s přeháňkami, noční teploty v severozápadních Čechách klesnou na 4 °C.
Úterý 6. 5.
První výskyt přízemních mrazíků, denní oteplení pouze na 11–15 °C.
Závěr týdne s proměnlivou oblačností
Od čtvrtka 8. května se objeví sníh na hřebenech Krkonoš a Jeseníků. Noční teploty kolem 0 °C vytvoří námrazu na vozovkách. Denní maxima 10–15 °C odpovídají spíše dubnovým hodnotám.
Doporučení pro zemědělce a zahrádkáře
Odborníci doporučují chránit citlivé rostliny netkanou textilií. V ovocných sadech pomáhá protimrazová závlaha nebo svíce vytvářející tepelný štít.
Zdroj: CHMI