
Atmosférické dění nad Českem: Od brázdy nízkého tlaku k anticyklóně
Poslední květnový týden přinese dynamické počasí ovlivněné brázdou nižšího tlaku vzduchu (protáhlá oblast se sníženým tlakem) a následným pronikáním výběžku vyššího tlaku od západu. V neděli se projeví vliv okluzní fronty – meteorologického jevu, kdy studená fronta dožene teplou a vytvoří komplexní srážkový systém.
Podrobný denní rozpis počasí
Pátek 23. května: Rozdíly mezi Čechami a Moravou
Zatímco Čechy čeká polojasná obloha s ojedinělými přeháňkami, Morava a Slezsko zažijí vydatnější déšť. Teploty v noci klesnou až k 0 °C s četnými přízemními mrazíky (mráz vyskytující se přímo u zemského povrchu). Denní maxima nepřekročí 16 °C.
Sobota 24. května: Dočasné zlepšení
Vysoký tlak vzduchu přinese vyjasnění, noční teploty však opět vytvoří podmínky pro místní mrazíky. Přes den se objeví izolované přeháňky při teplotách do 17 °C.
Neděle 25. května: Nástup frontálních srážek
Odpolední frontální oblačnost přinese do Čech vytrvalejší déšť. Teplotní rozdíly mezi západem (14 °C) a východem (20 °C) vytvoří výrazný kontrast.
Pondělí 26. května: Bouřková aktivita
Vlhký vzduch podpoří vznik konvekčních srážek s lokálními bouřkami. Teploty poprvé překročí hranici 20 °C.
Vyhlídka do 30. května: Postupné oteplování
Poslední třetina měsíce přinese teplotní oscilace mezi 18–23 °C s přetrvávajícími přeháňkami. Anticyklóna (oblast vysokého tlaku) od jihozápadu začne dominovat až ke konci období, což signalizuje nástup stabilnějšího letního počasí.
Meteorologický slovník
Izobary – čáry spojující místa se stejným tlakem vzduchu
Konvekční srážky – dešťové přeháňky způsobené vertikálním prouděním vzduchu
SELČ – Středoevropský letní čas (UTC+2)