Atmosférická brázda určuje počasí
Počasí v nadcházejícím týdnu bude ovlivňovat tlaková brázda – podlouhlá oblast nízkého tlaku vzduchu táhnoucí se od západní Evropy. Tento meteorologický jev přinese výrazné teplotní rozdíly mezi dny a proměnlivou oblačnost.
Co je tlaková brázda?
Jde o protáhlou oblast se sníženým tlakem mezi dvěma výběžky vyššího tlaku. Na její přední straně k nám proudí teplý vzduch od jihu, zatímco zadní část přináší ochlazení.
Podrobný denní přehled
Úterý 15. dubna: Nástup větrné epizody
Východ ČR zažije vytrvalý déšť, zatímco západ zůstane pod vlivem přeháněk. Vítr zesílí na Českomoravské vrchovině na 70 km/h (20 m/s). Teplotní rozdíl mezi západem (až 21°C) a východem (17°C) ukáže vliv brázdy.
Středa 16. dubna: Letní nadechnutí
Maximum týdenních teplot vystoupá na 25°C. Jihovýchodní vítr přinese suché teplo z Panonské pánve. V noci mohou lokální mlhy zpomalit dopravu.
Čtvrtek 17. dubna: Bouřky na jihu
Odpolední konvekční bouřky (vznikající rychlým stoupáním ohřátého vzduchu) se objeví hlavně v jižních regionech. Teploty zůstanou nad 20°C i přes zvýšenou oblačnost.
Pátek 18. dubna: Nástup ochlazení
Frontální systém přinese všudypřítomné srážky. Teplotní propad na západě Čech až o 8°C (ze 21 na 13°C) bude citelný. Východ zůstane teplejší díky setrvačnosti teplého vzduchu.
Sobota 19. dubna: Podmračená stabilita
Přeháňky budou mít místní charakter – zatímco v nížinách může být sucho, v podhůří se udrží déle. Noční teploty poprvé klesnou pod 10°C.
Dlouhodobá perspektiva (20.–22. dubna)
Následující tři dny přinesou typické jarní počasí s maximy 22°C. Konvekční bouřky (vznikající lokálním ohřevem) se budou tvořit zejména odpoledne v horských oblastech.
Bezpečnostní doporučení
Nárazový vítr (krátkodobé zesílení nad 15 m/s) může v úterý ohrozit řidiče kamionů na D1. Meteorologové doporučují v pátek vodní nádrž na stěrače – směs deště a pylu zhorší viditelnost.
Zdroj: CHMI