
32m/s
3000
30m/s
🇨🇿 Situace v České republice
Česká republika se nachází v centru varování 2. stupně! Očekává se vznik supercel schopných produkovat velmi velké kroupy a ničivé nárazy větru místy překračující 115 km/h. Vysoké riziko představuje možný vývoj bow echa - rozsáhlého bouřkového systému, který se bude pohybovat od Německa přes Česko až do Polska během odpoledních a večerních hodin. Přesná lokace se velmi těžce předpovídá a bude nutné sledovat CHMI.cz.
Celkový přehled situace
Evropu čeká ve středu 4. června mimořádně nebezpečná bouřková situace. Podle předpovědi ESTOFEX (Evropský experiment předpovědí bouřek) se očekává výbuch silných až extrémních konvektivních jevů podél výrazné studené fronty táhnoucí se od jihovýchodní Francie přes severozápadní Itálii, Švýcarsko až do jižního Německa, České republiky a Polska.
Klíčovým rizikovým faktorem je kombinace vysokých hodnot CAPE (1500-3000 J/kg) s významným vertikálním střihem větru (20-30 m/s). Tato konstelace vytváří ideální podmínky pro vznik dlouhožijících supercel a organizovaných bouřkových systémů schopných produkovat devastující škody.
Varování podle regionů
Česko, Německo, Rakousko, Polsko - Úroveň 2
Hlavní hrozby: Ničivé nárazy větru lokálně nad 32 m/s (115 km/h), velmi velké až obří kroupy, přívalové srážky, možná tornáda. Vysoké riziko vzniku bow echa s dlouhodobými destruktivními větry.
Jihovýchodní Francie - Úroveň 2
Hlavní hrozby: Přívalové srážky a tornáda. Silný střih větru v nízkých hladinách s hodnotami 0-1 km kolem 10 m/s vytváří podmínky pro rotující bouře.
Severní Itálie - Úroveň 2
Hlavní hrozby: Velmi intenzivní srážky, velké kroupy, silné nárazy větru a možná tornáda. Bouře se budou rychle šířit ze svahy Alp směrem na severovýchod.
Korsika, Švédsko, Rumunsko - Úroveň 1
Korsika - velké kroupy, Švédsko - možná tornáda a okrajově silné nárazy větru, Rumunsko - velké kroupy z izolovaných až rozptýlených bouří.
Meteorologická analýza pro střední Evropu
Pro oblast od severovýchodního Švýcarska přes jihovýchodní a východní Německo, severozápadní Rakousko až po Českou republiku a Polsko vytváří široký pás mimořádně příznivých podmínek pro vznik extrémně silných bouří. CAPE hodnoty dosáhnou 1500-3000 J/kg v kombinaci se střihem větru 20-30 m/s.
Nejvyšší podmíněné riziko extrémního počasí existuje v oblasti překryvu vysokých CAPE hodnot a silného střihu od severovýchodního Švýcarska přes jižní Německo a severozápadní Rakousko až do jihozápadního Česka. Zde jsou simulovány "tlusté" CAPE profily v oblasti strmých teplotních gradientů vzniklých za Alpami.
Kritický vývoj: Rychlý pohyb studené fronty na východ může vést ke vzniku bow echa - rozsáhlého systému bouří, který se bude pohybovat od Německa přes Česko do Polska během pozdního odpoledne a večera. Tento scénář by znamenal dlouhodobou bouři s vysokým pokrytiem silných až extrémně silných nárazů větru.
Bouře vznikající v tomto prostředí budou schopny produkovat velmi velké až obří kroupy a ničivé nárazy větru lokálně překračující 32 m/s (115 km/h). Modely také ukazují lokálně zvýšenou helicitu v nízkých hladinách, takže supercely mohou produkovat tornáda, ačkoliv prostorová shoda mezi modely zatím není jednoznačná.
Časový průběh a riziková období
První bouře se začnou vyvíjet podél stagnující studené fronty, hlavní vlna bude spojena s průchodem krátkovlnného žlabu ze jihozápadu. Kritické období pro Českou republiku nastane během odpoledních a večerních hodin, kdy se očekává příchod organizovaných bouřkových systémů.
Východní hranice rizikové oblasti je nejistá - modely simulují, že fénový efekt může v částech severního Rakouska významně snížit vlhkost v nízkých hladinách a tím omezit CAPE hodnoty. Není proto jasné, jak daleko na východ mohou alpské supercely postupovat.
Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších bouřkových situací letošního roku v střední Evropě. Kombinace extrémně vysokých energií s významným střihem větru vytváří potenciál pro devastující škody.
Co je ESTOFEX
ESTOFEX (European Storm Forecast Experiment) je specializovaný evropský systém pro předpovídání silných bouřek, který funguje od roku 2002. Na rozdíl od běžných meteorologických služeb se zaměřuje výhradně na extrémní konvektivní jevy a využívá pokročilé parametry jako CAPE, střih větru a helicitu.
Systém rozděluje riziko do tří úrovní - úroveň 2 označuje zvýšené riziko s pravděpodobností výskytu silných jevů 15-45%. Úroveň 3 se používá výjimečně pro nejvyšší riziko devastujících bouří.
Zdroje: ESTOFEX.org, ČHMÚ