Úvod
Počasí má vliv na všechny oblasti života. Zemědělství není výjimkou. Pro zemědělce je důležité sledovat počasí a předpovědi, aby mohli přizpůsobit své postupy, které by nejlépe využily příznivých podmínek a minimalizovaly negativní dopady. Přestože existuje mnoho faktorů, které ovlivňují úrodnost půdy a úspěšnost zemědělské produkce, počasí je jednou z nejdůležitějších složek. Tento článek se bude zabývat vlivem počasí na zemědělství.
Vliv teploty
Teplota je jednou z nejdůležitějších složek počasí pro úspěšnou produkci plodin. Teplota ovlivňuje rychlost fotosyntézy, což je proces, kterým rostliny vyrábějí potravu ze slunečního svitu a oxidu uhličitého. Pokud je teplota příliš nízká nebo příliš vysoká, mohou být rostliny narušeny a snižování úrody plodin. Nastavení optimální teploty pro každou plodinu se liší podle druhu, ale obecně platí, že teploty mezi 15 a 25 stupni Celsia jsou nejvhodnější pro růst plodin.
Vliv srážek
Srážky jsou dalším důležitým faktorem počasí pro zemědělce. Srážky poskytují rostlinám potravu ve formě vody a umožňují rostlinám absorbovat živiny z půdy. Pokud je množství srážek nedostatečné, mohou být rostliny dehydratované a nemohou absorbovat živiny. Na druhou stranu, pokud je množství srážek přehnané, mohou být rostliny pokryty vodou a nemohou dostat dostatek kyslíku. To má za následek snižování rychlosti růstu rostlin a snižování úrody plodin. Optimální objem srážek pro každou plodinu se liší podle druhu, ale obecně platí, že optimální objem srážek se pohybuje mezi 25-75 mm / týden.
Vliv větru
Výskyt silných větrných bouřek je dalším faktorem počasí, který má velký dopad na zemědělskou produkci. Silné bouřky mohou být destruktivní pro rostliny, protože mohou poškozovat listy rostlin a oslabovat kořeny rostlin. To má za následek snižování rychlosti růstu rostlin a snižování úrody plodin.
Závěr
Je jasné, že počasí hraje důležitou roli ve zemědělské produkci plodin. Zemědělci musí sledovat počasí a předpovědi, aby byli schopni reagovat na proměny počasí co nejlépe s cílem maximalizace produkce plodin a minimalizace negativních dopadů na produkci plodin.