Ilustrační foto
Publikováno So, 01/21/2023 - 13:19 - meteo

Klasifikace oblačnosti

Existuje mnoho typů oblačnosti, které jsou klasifikovány podle jejich výšky, tvaru a struktury. Všechny typy oblačnosti jsou rozděleny do deseti hlavních skupin. Tyto skupiny jsou následující: cirrus, cirrostratus, cirrocumulus, altostratus, altocumulus, stratocumulus, stratiformis, cumulonimbus, nimbostratus a cumulus.

Cirrus

Cirrus jsou vysoká oblačnost vyskytující se ve výšce mezi 6 až 12 kilometry. Tato oblačnost je charakterizována jako tenké vlákno nebo pramenitý vzor. Může být bílá nebo šedivá a je zpravidla znamením blížícího se počasí. Cirrus je obvykle způsoben kondenzací při vysokých rychlostech proudění vzduchu.

Cirrostratus

Cirrostratus je druh oblačnosti s rozptýlenou hustotou. Je to tenká bílá nebo šedivá oblačnost s rozptýlenou strukturou. Tato oblačnost se objevuje ve výšce mezi 5 až 10 kilometry a může pokrýt celé nebe. Cirrostratus může být znamením blížícího se deště nebo sněhové bouře.

Cirrocumulus

Cirrocumulus je druh oblačnosti s velmi nízkou hustotou. Vypadá jako malé bílé mraky ve tvaru kousků masa pohybujících se po obloze. Tento typ oblačnosti se objevuje ve velmi vysokých výškách mezi 5 až 10 kilometry. Mraky cirrocumulus jsou často znamením blížícího se počasí.

Altostratus

Altostratus je druh středně husté oblačnosti s rozptýlenou strukturou. Altostratus se objevuje ve výšce mezi 3 až 6 kilometry a mohou pokrýt celé nebe. Obvykle mají šedivou barvu a jsou zpravidla znamením blížícího se deště nebo sněhové bouře.

Altocumulus

Altocumulus jsou malé středně husté oblaky s rozptýlenou strukturou, které se objevují ve výšce mezi 2 a 4 kilometry. Altocumulus mají tendenci měnit svůj tvar a velikost rychleji než ostatní typy oblaků. Obvykle jsou bělavé nebo šedivé barvy a mohou být znamením blížícího se počasí.

Stratocumulus

Stratocumulus jsou malé husté oblaky s rozptýlenou strukturou ve výšce mezi 1 a 3 kilometry od země. Stratocumulus jsou často bělavé nebo šedivé barvy a mohou pokrývat velké plochy nebe. Tyto mraky často signalizují bleskovku nebo déšť, ale také mohou být signálem pro dobré počasí.

Stratiformis

Stratiformis je druh středně husté oblačnosti s rovnoměrně rozptýlenou strukturou ve výšce mezi 1 a 2 kilometry od země. Stratiformis je často bělavá nebo šedivá barva a mohou pokrývat velké plochy nebe. Tyto mraky často signalizují déšť nebo sněhovou bouři, ale také mohou být signálem pro dobré počasí.

Cumulonimbus

Cumulonimbus jsou husté oblaky s hranatým profilem ve výšce mezi 0,5 a 2 kilometry od země. Cumulonimbus mají tendenci rychle se pohybovat po obloze, což je často znamením bleskovky nebo silné bouřky s deštěm nebo sněhem.

Nimbostratus

Nimbostratus je druhou hustotu oblačnosti s rovnoměrně rozptýlenou strukturou ve výšce mezi 0,5 a 2 kilometry od země. Nimbostratus mají tendenci pokrývat celé nebe a mají šedavo-hnědavou barvu, která signalizuje déšť nebo sněhovou bouři na cestě.

Cumulus