Publikováno Pá, 05/16/2025 - 07:05 - meteo

Atmosférické podmínky a synoptická situace

Počasí v ČR bude od pátku 16.5. formováno tlakovou níží (oblast se sníženým atmosférickým tlakem) nad Pobaltím, která k nám žene studený vlhký vzduch od severu. V úterý dojde k dočasnému vpádu výběžku vyššího tlaku vzduchu ze severozápadu, který však brzy vystřídá další níže tlaková oblast postupující ze Středomoří.

Významné meteorologické jevy

V závěru týdne očekáváme advekci chladného vzduchu (horizontální proudění vzduchových mas) od severu, která přinese citelné ochlazení. Nadmořská výška nad 1000 m bude kritická pro tvorbu sněhových srážek.

Podrobná denní předpověď

Pátek 16. května

Noční teploty klesnou na 2–6 °C s rizikem přízemních mrazíků (mráz vyskytující se těsně nad zemským povrchem). Během dne převládá oblačnost s dešťovými přeháňkami, nad 1000 m přecházející ve sněhové. Nárazy větru až 15 m/s.

Sobota 17. května

Trvalá oblačnost s lokálními srážkami, na severovýchodě četnější. Teplotní rozptyl 4–17 °C. V horských oblastech sněhové přeháňky nad 1100 m.

Neděle 18. května

Vlhkostní podmínky podpoří tvorbu bouřek. Sněhová čára se udrží kolem 1100 m. Večerní slábnutí severozápadního větru.

Pondělí 19. května

Postupné ustávání srážek odpoledne. Na severovýchodě přetrvávají sněhové přeháňky nad 1200 m. Maximální teploty až 18 °C.

Úterý 20. května

Částečné projasnění a oteplení na 20 °C. Ojedinělé přeháňky pouze v severních oblastech. Slabý vítr do 4 m/s.

Vyhlídka do konce týdne

Od středy 21.5. se opět zvýší instabilita atmosféry (podmínky pro vertikální pohyb vzduchových mas) s bouřkami na jihu území. Teplotní maxima postupně klesnou ze 23 °C na 16 °C. Ve čtvrtek očekáváme výrazné ochlazení spojené s přílivem arktického vzduchu.

Komentář meteoroložky Petry Sýkorové

„Při nočním vyjasnění hrozí výrazný rozdíl mezi teplotou ve 2 metrech a přízemní vrstvou. Zemědělcům doporučujeme monitorovat agrometeorologické předpovědi kvůli riziku poškození vegetace mrazíky.“

Glosář pojmů

Tlaková níže – oblast se sníženým atmosférickým tlakem, obvykle spojená s oblačností a srážkami.
Sněhová čára – nadmořská výška, nad kterou srážky vypadávají výhradně v pevném skupenství.

Zdroj: CHMI