
25 000+
170+
89
Rozsah katastrofy
Kanada prožívá jednu z nejtěžších sezón lesních požárů v historii. Jen v Manitobě bylo evakuováno 17 000 lidí, včetně celého města Flin Flon. V Albertě muselo opustit domovy 1 300 obyvatel Swan Hills. V Saskatchewanu úřady varují, že počet evakuovaných může dosáhnout 10 000. Premiéři postižených provincií vyhlásili stav nouze a zdůrazňují, že zdroje na boj s ohněm jsou na hraně kapacit.
Kritické meteorologické podmínky
Požáry živené kombinací vysokých teplot, sucha a silného větru vytvářejí extrémní podmínky. V Albertě dokonce vznikly mohutné pyrokumulonimbusy – bouřkové oblaky generované žárem požárů, které svým větrem dále šíří plameny. Meteorologové varují, že následující 4–7 dní budou klíčové s minimem srážek v dohledu.
"Kvalita ovzduší a viditelnost se mohou měnit každou hodinu a krátké vzdálenosti znamenají výrazné rozdíly. S rostoucí koncentrací kouře rostou zdravotní rizika," uvedl kanadský Úřad pro veřejnou bezpečnost.
Dopady na USA a mezinárodní pomoc
Kouř z požárů již zhoršil kvalitu ovzduší v Minnesotě, Severní Dakotě a dalších pohraničních státech USA. Národní meteorologická služba USA varovala obyvatele před častými výkyvy v koncentraci kouře.
USA vyslaly na pomoc 150 hasičů s technikou (čerpadly, hadicemi, rozstřikovači). Ministerstvo zemědělství navíc poskytlo Albertě hasicí letoun. "Naši hasiči jsou nejlepší v oboru. Jsem vděčná za jejich odvahu," uvedla ministryně Brooke L. Rollins.
Historický kontext
Nejhorší sezóna v historii
Kanada zažila rekordní požáry, jejichž kouř po měsíce dusil severoamerický kontinent. Ekologické škody byly bezprecedentní.
První velké požáry v Albertě
Družice Sentinel-2 zachytila 30. května masivní požár 40 km západně od Chipewyan Lake doprovázený obřským pyrokumulonimbem.
Stav nouze v Manitobě
Požár přerušil dodávky elektřiny v Cranberry Portage, což vedlo k evakuaci 600 obyvatel. Další komunity dostaly přípravné evakuační výzvy.
Bezpečnostní doporučení a výhled
Úřady zdůrazňují, že evakuační rozkazy je nutné okamžitě respektovat. Obyvatelé ohrožených oblastí by měli mít připravené "balíčky pro přežití" (doklady, léky, vodu). Citlivé skupiny (astmatici, senioři) by měly omezit pobyt venku v oblastech zasažených kouřem.
Sezóna požárů v Kanadě typicky vrcholí mezi červnem a srpnem. S ohledem na klimatické modely a současný rozsah krize odborníci varují, že letošní rok může překonat i tragický rekord z roku 2023.
Zdroj: cbsnews.com