Ilustrační foto
Publikováno Čt, 11/09/2023 - 07:10 - meteo

Bezprecedentní teplotní rekordy

Letošní léto přineslo celosvětově rekordně vysoké teploty, které pokračovaly až do září. Tento trend staví rok 2023 na první příčku mezi nejteplejšími roky v dosavadní historické evidenci. Evropa, která se otepluje rychleji než průměr celého světa, čelila ještě drastičtějším teplotním odchylkám. Zde byly zářijové teploty o 2,51°C vyšší než průměr let 1991-2020. Samantha Burgess, zástupkyně ředitele služby Copernicus Climate Change Service (C3S), diskutovala s panelom expertů během debaty Climate Now o důsledcích těchto teplot a budoucnosti klimatu.

Alarmující analýzy zářijových teplot

Zástupkyně ředitelky C3S poznamenala, že analýza ukázala, že září 2023 bylo globálně nejen nejteplejším zářím v historii, ale také měsícem s největší odchylkou od průměru v porovnání s jakýmkoli jiným měsícem od roku 1940. "Tato situace ve mně vyvolává obavy ohledně toho, co nás čeká v budoucnosti. Když spojíme veškerá data dohromady - globální teploty vzduchu, povrchové teploty moře, údaje o rozloze mořského ledu - vše nasvědčuje tomu, že se naše klima mění velmi rychlým tempem a musíme se přizpůsobit aktuálním podmínkám," uvedla Burgess.

Nezvyklá odchylka od normálu

Dr. Zachary Labe, klimatolog z Princeton University, vyjádřil překvapení nad trvalostí a rozsahem teplotních odchylek. "Jako klimatolog jsem zvyklý hlásit nové teplotní rekordy každý měsíc, ale velikost těchto odchylek je opravdu překvapivá a snažíme se rozluštit jejich příčiny," řekl. Dr. Lucy Hubble-Rose z University College London (UCL) zdůraznila význam podpory politiků, jednotlivců a organizací v procesu změny. Avšak upozornila na to, že samotné teplotní rozdíly nemusí být dostatečným impulsem pro přijetí akce.

Teploty překračující Pařížskou dohodu

Burgess zdůraznila, že teploty letos po dobu třech měsíců překročily hranici 1,5°C nad předindustriálními hodnotami. "To neznamená porušení Pařížské dohody, ale čím více dnů, týdnů nebo měsíců strávíme nad touto hranicí, tím dřív překročíme limity stanovené touto dohodou," uvedla.

Ztráta mořského ledu a vzestup teplot mořského povrchu

Co se týče rekordně nízkých hodnot rozlohy mořského ledu v Antarktidě, zástupkyně ředitelky C3S poznamenala, že je to důsledek kombinace faktorů včetně dodatečného tepla ve vzduchu a oceánech a zpětných vazebních mechanismů. Labe upozornil na dlouhodobý trend úbytku ledu v Arktidě a zdůraznil odlišnost situace v Antarktidě – bez dlouhodobých trendů až do roku 2016. "Od té doby jsme začali pozorovat změnu v množství antarktického ledu; následovala řada let s obzvláště nízkou rozlohou ledu. Klíčovou otázkou je - co se změnilo od roku 2016 a začínáme konečně vidět jasný vliv lidské činnosti na klimatické změny v Antarktidě," řekl.

Vyzývání k akci navzdory paralýze

Labe také poukázal na důležitost uznání regionální variability navzdory globálním průměrům pro pochopení dlouhodobých trendů a indikátorů klimatických změn. Hubble-Rose zmínila potřebu změny chování lidí a organizací, které se někdy setkávají s "akční paralýzou", což může vést k ignoraci informací o změnách klimatu. "Budování individuální schopnosti jednat je klíčové pro řešení této krize," uzavřela.