Ilustrační foto
Publikováno Po, 09/02/2024 - 11:21 - meteo

Neobvykle vysoké teploty, které sužovaly Evropu v srpnu, pokračují i na začátku září. Podle nejnovějších předpovědí globálních meteorologických modelů bude v mnoha zemích jižní Evropy nadále přetrvávat denní teplota nad 35 °C. Teploty zůstanou v první polovině září výrazně nadprůměrné v celé Evropě.

Kde je nejtepleji?

Nejteplejší oblasti s největšími teplotními odchylkami se očekávají ve střední Evropě, Itálii a na Balkánském poloostrově. Předpovědi naznačují, že toto mimořádné teplo by mělo vydržet minimálně i tento týden. Už v srpnu 2024 bylo zaznamenáno významné oteplení a vlny veder v jižní polovině Evropy, částech Francie, střední Evropy a na Balkáně. Podobně jako červenec skončil i poslední měsíc léta 2024 jako rekordně teplý.

Padají teplotní rekordy

Teploty v mnoha oblastech opakovaně vystupují až k 35-37 °C, což má pokračovat i v prvních zářijových dnech. V posledních dnech srpna padaly denní teplotní rekordy napříč jižní a střední Evropou kvůli přetrvávající vlně veder. Zatímco konec srpna obvykle přináší ochlazení, v roce 2024 tomu tak není. Teploty zůstávají extrémně vysoké i na začátku prvního podzimního měsíce.

Historické zářijové maximum

Neděle 1. září byla již ohromujícím dnem, kdy padaly rekordy. Stovky meteorologických stanic ve střední Evropě zaznamenaly nová historická maxima pro září. Desítky staničních rekordů byly překonány v Německu, Česku, Polsku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku a Maďarsku. Tyto teploty jsou pro začátek září extrémně vysoké a historické!

Současná vlna veder tak představuje mimořádnou meteorologickou situaci, která nemá v tomto ročním období obdoby. Odborníci upozorňují, že jde o další důkaz probíhající klimatické změny a varují před možnými dopady na zdraví obyvatel i ekosystémy.