Publikováno Čt, 02/20/2025 - 20:11 - meteo

Vysoký tlak vzduchu určuje počátek týdne

Počasí nad střední Evropou ovlivňuje anticyklóna (oblast vysokého tlaku vzduchu), která zvolna putuje k východu. Tento jev typicky přináší stabilní počasí s menší oblačností, ale také výrazné noční mrazy díli absenci izolační oblačnosti.

Úterý 18. února: Arktické mrazy

Nejnižší teploty klesnou na -16 °C v oblastech se sněhovou pokrývkou. Během dne se oteplí jen na -4 až +1 °C. Slabý vítr do 4 m/s (metrů za sekundu) nezvýší pocitovou teplotu výrazněji.

Středa 19. února: Mrznoucí mlhy

Jasná obloha umožní tvorbu mrznoucích mlh (kapičky vody v ovzduší, které okamžitě namrzají na površích). Teploty se mírně vyšplhají na -2 až +3 °C, přičemž na severozápadě zůstanou pod nulou.

Čtvrtek 20. února: První náznaky změny

V Čechách se začne tvořit více oblačnosti kvůli postupu teplejšího vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry. Denní teploty poprvé překročí hranici 5 °C na části území.

Víkend přinese zlom: Atlantik zasáhne

Od pátku 21. února začne vliv anticyklóny slábnout. Frontální systémy (rozhranní mezi teplými a studenými vzdušnými masami) z Atlantiku přinesou oblačnost a srážky.

Pátek 21. února: První dešťové přeháňky

Západ Česka zažije ojedinělý mrznoucí déšť (kapky, které namrzají při dopadu na promrzlý povrch). Teploty v noci klesnou na -1 až -6 °C, přes den vystoupají až k 7 °C.

Sobota 22. února: Oteplení sílí

Jižní vítr o rychlosti 3–7 m/s přinese výraznější oteplení. V nížinách se denní maxima dostanou na 7 °C, což je o 10 °C více než na začátku týdne.

Vyhlídka na neděli až úterý: Jaro klepe na dveře

Od 23. do 25. února se teploty vyšplhají až na 12 °C. Noční mrazy ustoupí – minima budou kolem 0 °C. Přeháňky (krátkodobé srážky trvající minuty až hodiny) se stanou častějšími, zejména v západních regionech.

Vysvětlení pojmů

Anticyklóna – oblast s vyšším tlakem vzduchu, která rotuje na severní polokouli ve směru hodinových ručiček. Přináší stabilní počasí.
Frontální systém – přechodná zóna mezi teplými a studenými vzdušnými masami, která vyvolává oblačnost a srážky.
Mrznoucí mlha – vzniká při teplotách pod 0 °C, kdy vodní kapičky okamžitě krystalizují na površích.

Zdroj: CHMI