Vývoj počasí v ČR: Od teplého vzduchu k mrazivým nocím
Počasí v druhém únorovém týdnu roku 2025 bude ovlivňovat souboj mezi tlakovou výší nad severní Evropou a postupující tlakovou níží. Tlaková výše (oblast s vyšším atmosférickým tlakem) zpočátku přinese teplejší vzduch od jihovýchodu, který však postupně vystřídá studený vzduch od severu.
Podrobná předpověď po dnech
Neděle 9. února
Očekáváme mrznoucí mlhy (mlhy, při nichž kapky namrzají na površích) hlavně v nočních hodinách. Teploty se budou pohybovat mezi -4 °C v noci a +7 °C během dne, na horách kolem +1 °C. Vítr bude slabý, na Moravě místy mírný jihovýchodní.
Pondělí 10. února
Východ země zažije vyjasnění, zatímco zbytek území zůstane pod mraky. Noční teploty klesnou až na -5 °C, denní maxima dosáhnou 7 °C. Pozor na mírný východní vítr s rychlostí až 6 m/s.
Úterý 11. února
Vlna chladu dorazí na západ Čech s ojedinělým sněžením. Ranní mrazy dosáhnou -6 °C, odpolední teploty nepřekročí 5 °C. Východní vítr zesílí na 7 m/s.
Středa 12. února
Sněžení se objeví hlavně na jihozápadě, zatímco severovýchod zůstane převážně polojasný. Na Českomoravské vrchovině hrozí nárazy větru až 15 m/s. Teploty v noci klesnou na -7 °C.
Čtvrtek 13. února
Srážky se rozšíří na většinu území – v nížinách možný déšť se sněhem, nad 400 m čistě sněhové. Denní maxima nepřesáhnou 5 °C.
Vyhlídky od pátku 14. do neděle 16. února
Závěr týdne přinese proměnlivou oblačnost a častější sněhové přeháňky (krátkodobé intenzivní sněžení). V nížinách se mohou objevit i smíšené srážky. Noční teploty klesnou až na -7 °C, zejména v oblastech se sněhovou pokrývkou.
Co ovlivní počasí? Vysvětlení pojmů
Tlaková výše: Oblast s vysokým atmosférickým tlakem, která přináší stabilnější počasí s menší oblačností.
Tlaková níže: Cyklóna charakteristická nízkým tlakem, jež způsobuje větší dynamiku počasí včetně srážek.
Mrznoucí mlhy: Mlha tvořená přechlazenými kapkami, které okamžitě namrzají na površích při teplotách pod 0 °C.
Sněhové přeháňky: Krátkodobé intenzivní sněžení doprovázené nárazy větru, typické pro instabilní vzduchové masy.
Zdroj: CHMI