
16-20°C
30mm
90km/h
Meteorologická situace
Na začátek června 2025 se připravuje rozsáhlý frontální systém, který postupuje od Atlantiku směrem do střední Evropy. Podle aktuálních předpovědí meteorologických služeb se nad naším regionem vytvoří výrazná tlaková níže, která přinese nestabilní počasí s bouřkami a vydatnými srážkami.
Klíčovou roli hraje zesílení tryskového proudění – rychlých větrných proudů ve vysokých vrstvách atmosféry, které fungují jako „dálnice" pro bouřkové systémy. Tyto proudy se v nadcházejících dnech stočí od Severní Ameriky směrem k Evropě a zatlačí sem rozsáhlé pole nestabilního vzduchu.
Neděle 1. června 2025
Německo
Nejhorší situace čeká naše západní sousedy. Silné bouřky zasáhnou především Sasko, Braniborsko a region kolem Berlína. Očekávají se přívalové srážky s úhrny kolem 30 mm a kroupobití.
Česká republika
Podle modelových předpovědí ČHMÚ projde hlavní srážkové pásmo především středními Čechami. Bouřky budou postupovat od západu na východ. Riziko přívalových dešťů a krátkodobých záplav zejména v centrálních oblastech země.
Rakousko a Alpy
V alpských oblastech se zvyšuje riziko vzniku povodní, především v oblasti alpských řek. Kombinace srážek a tající sněhu může způsobit vzestup hladin.
Pondělí 2. června 2025
Bouřková aktivita bude v pondělí pokračovat, i když s mírně menší intenzitou než v neděli. Zataženo bude prakticky na celém území střední Evropy, s vydatnějšími srážkami doprovázejícími místy bouřkami. Postupně se bouřky přesunou směrem na východ, zasáhnou Polsko, Slovensko a následně i Maďarsko.
Teploty zůstanou chladnější, pohybují se mezi 16 až 20 °C. Díky větru a vlhkosti bude pocitová teplota ještě nižší. V noci teploty klesnou k 10 °C, přes den se budou držet mezi 14 a 18 °C.
Nebezpečné projevy bouřek
Meteorologové varují před několika nebezpečnými jevy, které mohou bouřky přinést. Největší riziko představují přívalové srážky s možností lokálních záplav, zejména v urbanizovaných oblastech a údolích. Srážkové úhrny mohou místně dosáhnout až 30 milimetrů za hodinu.
Dalším rizikem jsou silné nárazy větru, které mohou dosáhnout rychlosti až 90 km/h. Ve vystavených oblastech, zejména v západních Čechách, Krušných horách a na Šumavě, se vítr může zesílit až na úroveň vichřice. Nesmíme opomenout ani kroupobití, kdy kroupy mohou dosahovat průměru 2-4 centimetrů.
Odpoledne-večer: Bouřky dosáhnou západní části České republiky
Večer: Postupné zklidňování v západních oblastech
Dopad na okolní země
Bouřková fronta nezasáhne pouze střední Evropu. Podle předpovědí se silné bouřky objeví také v Polsku, Slovensku a severní Itálii.
Podobná situace se očekává i v Maďarsku, Bělorusku a západní části Ukrajiny. Tornado bude méně pravděpodobná než v jižních oblastech, ale bouřky mohou být doprovázeny intenzivními srážkami a silným větrem.
Historický kontext
Začátek června často přináší v střední Evropě první výrazné bouřky související s přechodem od jarního k letnímu počasí. Meteorologické léto oficiálně začíná 1. června, i když přírodní podmínky tomu zatím letos neodpovídají. Stabilizace počasí a návrat k letnímu charakteru se očekává nejdříve v druhém týdnu června.
Podle dlouhodobých předpovědí by červen 2025 měl být teplotně průměrný, což znamená, že nás nečekají extrémní výkyvy směrem nahoru ani dolů. Teprve druhá polovina června by mohla přinést výrazné oteplení a s ním související lokální bouřky z horka.