Oceánská modř pomalu ustupuje zeleným odstínům. Tento jev, ačkoli není tak nápadný jako rekordně vysoké teploty mořské hladiny, naznačuje významné změny v podmořských ekosystémech. Změna barvy oceánu je důkazem rostoucího množství fytoplanktonu, mikroskopických fotosyntetizujících organismů, které tvoří základ vodního potravního řetězce a uhlíkového cyklu. Tento trend, který potvrzuje předpoklady o dopadech klimatických změn, ukazuje na probíhající změny v ekosystémech globálních oceánů.
Výzkum odhaluje změny barvy oceánu
Výzkumný tým vedený B. B. Caelem z Národního oceánografického centra ve Velké Británii zjistil, že 56 procent světové mořské hladiny zaznamenalo významnou změnu barvy za posledních 20 let. Analyzovali data z přístroje MODIS na satelitu Aqua NASA a zjistili, že velká část této změny je způsobena přechodem na zelenější odstíny.
Mapa změn barvy oceánu
Mapa ukazuje oblasti, kde se barva mořské hladiny změnila mezi lety 2002 a 2022. Tmavší odstíny zelené představují výraznější změny. Cael uvedl, že tyto oblasti ukazují, kde došlo ke změně oceánského ekosystému během posledních dvou desetiletí. Studie se zaměřila na tropické a subtropické oblasti, zatímco vyšší šířky a pobřežní vody byly vyloučeny kvůli přirozené šumovosti dat.
Černé tečky na mapě označují oblasti, kde se také změnily hladiny chlorofylu. Chlorofyl byl tradičně používán k měření hojnosti a produktivity fytoplanktonu, avšak tyto odhady využívají pouze omezené spektrum barev. Nové hodnoty zelené barvy jsou založeny na celém viditelném spektru a poskytují tak komplexnější obraz o ekosystému.
Dlouhodobá data a nové metody
Dlouhodobé sledování pomocí jednoho senzoru je v oblasti dálkového průzkumu vzácné. Satelit Aqua, který v roce 2022 oslavil 20 let na oběžné dráze, poskytl výzkumníkům možnost analyzovat dlouhodobé trendy. Cael a jeho tým zjistili, že trend změny barvy oceánu, předpovězený klimatickými modely, byl detekovatelný již po 20 letech dat, místo předpokládaných 30-40 let.
Ekologické důsledky
Zatím není jasné, jaké konkrétní ekologické změny způsobují nové odstíny oceánu. Vědci předpokládají, že za tím mohou být různé sestavy planktonu, více detritických částic nebo jiné organismy jako zooplankton. Je nepravděpodobné, že by změny způsobily plasty nebo jiné znečišťující látky, protože nejsou dostatečně rozšířené.
"Co víme, je, že za posledních 20 let se oceán stal více stratifikovaným," uvedl Cael. Povrchové vody absorbovaly nadbytečné teplo z oteplujícího se klimatu a méně se mísí s hlubšími, na živiny bohatšími vrstvami. Tento scénář by mohl upřednostňovat plankton přizpůsobený na živiny chudému prostředí. Změny barvy oceánu odpovídají oblastem, kde se oceán stal více stratifikovaným, ale neodpovídají změnám teploty mořské hladiny.
Budoucí výzkum a nové technologie
Další poznatky o oceánských ekosystémech mohou přinést nové technologie. Satelit NASA PACE, plánovaný na start v roce 2024, bude poskytovat pozorování v jemnějším barevném rozlišení. Tato data umožní výzkumníkům lépe porozumět diverzitě druhů fytoplanktonu a jejich růstovým mírám.
Zdroje
- Earth Observatory NASA: Climate Change Lends New Color to the Ocean
- MODIS Data from NASA's Aqua Satellite
- National Oceanography Centre, UK
- Scientific Reports on Ocean Color and Climate Change