
Meteorologická situace nad Evropou
Počasí v Česku ovlivní tlaková výše nad jihovýchodní Evropou, která zpočátku udrží jasnou oblohu. Brázda nízkého tlaku ze západní Evropy postupně přinese oblačnost a srážky. Brázda je protáhlá oblast se sníženým tlakem vzduchu, která obvykle přináší nestálé počasí.
Podrobná předpověď po dnech
Středa 19. března: Arktické noci a denní oteplení
Noční teploty klesnou až na -10 °C v údolích, což souvisí s vyjasněním a radiačním ochlazením. Denní maxima kolem 12 °C vytvoří velký teplotní rozdíl. Vítr do 6 m/s (21,6 km/h) nebude překážkou pro venkovní aktivity.
Čtvrtek 20. března: První náznaky změny
Západ Čech zaznamená až 15 °C díky zesilujícímu přílivu teplého vzduchu od jihu. Proměnlivý vítr signalizuje počínající změnu cirkulace atmosféry.
Pátek 21. března: Ranní mlhy a teplotní skok
Mrznoucí mlhy ráno vytvoří náledí hlavně v nižších polohách. Odpolední teploty až 17 °C odpovídají dlouhodobým průměrům pro květen.
Sobota 22. března: Vpád vlhkosti
Od jihozápadu začne proudit vlhký vzduch, což přinese ojedinělý déšť. Nárazy větru až 15 m/s (54 km/h) na Českomoravské vrchovině vyžadují opatrnost při túrách.
Neděle 23. března: Deštivá předehra k ochlazení
Frontální systém přinese občasné přeháňky a setrvalý teplotní režim. Čerstvý vítr (8 m/s = 28,8 km/h) zvýší pocitovou teplotu.
Vyhlídka na závěr března
Od pondělí 24.3. do středy 26.3. očekáváme postupné ochlazování s denními maximy kolem 14 °C. Srážky budou častější, na horách se v závěru období objeví sněhové přeháňky. Noční teploty zůstanou nad bodem mrazu kromě horských oblastí.
Co znamenají meteorologické pojmy?
Tlaková výše (anticyklóna): oblast s vyšším tlakem vzduchu přinášející stabilní počasí.
Brázda nízkého tlaku: podlouhlá zóna se sníženým tlakem, často spojená s frontálními systémy.
Mrznoucí mlhy: mlha tvořená přechlazenými kapičkami, které okamžitě mrznou při kontaktu s povrchy pod 0 °C.