Ilustrační foto
Publikováno St, 04/05/2023 - 08:24 - damian

Polární vír je útvar, který se vyskytuje v oblastech kolem zemských pólů a je charakterizován místním extrémem ve vírovitosti. Jedná se o velkou oblast nízkého tlaku a studeného vzduchu, která obklopuje oba zemské póly. Tento jev existuje u pólů neustále, avšak v létě slábne a v zimě sílí.

Jak polární vír funguje?

Termín "vír" se vztahuje k protisměrnému toku vzduchu, který pomáhá udržet chladnější vzduch blíže k pólům. Během zimy na severní polokouli se polární vír často rozšiřuje, což způsobuje, že studený vzduch se s proudem postupuje směrem na jih (viz obrázek výše). Tento jev se běžně objevuje v zimním období a často souvisí s velkými výtrysky arktického vzduchu ve Spojených státech. Polární vír, který nastal v lednu 2014, byl podobný mnoha jiným chladným výtryskům, které se v minulosti objevily, včetně několika významných chladných výbojů v letech 1977, 1982, 1985 a 1989.

Co polární vír není?

Polární víry nejsou něco nového. Termín "polární vír" byl pouze nedávno zpopularizován, čímž upoutal pozornost na meteorologický jev, který byl vždy přítomen. Polární vír také není útvar, který existuje na povrchu Země. Meteorologové zkoumají polární vír tím, že sledují podmínky desítky tisíc stop nad atmosférou. Když však pociťujeme extrémně studený vzduch z arktických oblastí na povrchu Země, je to někdy spojeno s polárním vírem. Tento jev se netýká pouze Spojených států. Části Evropy a Asie také zažívají chladné přívaly související s polárním vírem.

Jaké nebezpečí představuje polární vír pro člověka?

Samotný polární vír nepředstavuje pro člověka žádné nebezpečí, s výjimkou toho, jak nízké teploty klesnou, když se polární vír rozšíří a pošle arktický vzduch směrem na jih do oblastí, které obvykle nejsou tak chladné.

Jak se připravit na polární vír?

Neexistuje žádný důvod k obavám, když se dozvíte o polárním víru, ale měli byste být připraveni na chladnější teploty. Zkontrolujte předpověď počasí pro vaši oblast na weather.gov, abyste se ujistili, že jste vhodně oblečeni. Je také dobré zkontrolovat položky v domácím a automobilovém záchranném balíčku na začátku každé zimní sezony, abyste byli připraveni na jakýkoli druh nebezpečného zimního počasí.