Atmosférická situace nad Evropou
Mezi tlakovou výší nad Norským mořem a tlakovou níží nad východní Evropou vznikne proudění studeného vzduchu od severu. Tlaková výše je oblast se zvýšeným atmosférickým tlakem přinášející stabilnější počasí, zatímco tlaková níže naopak podporuje vznik oblačnosti a srážek.
Nápor arktického vzduchu
Od neděle do úterý bude dominovat arktický vzduch – extrémně chladná vzduchová hmota původem z polárních oblastí. To způsobí noční mrazy až -6 °C a denní teploty jen mírně nad nulou.
Podrobná předpověď po dnech
Neděle 6. dubna
Po ranním vyjasnění přibývání oblačnosti. Na horách severovýchodu ojediněle sněhové přeháňky. Vítr v Čechách 3–7 m/s (12–25 km/h), na Moravě nárazy až 15 m/s (54 km/h).
Pondělí 7. dubna
Místy sněžení až do nižších poloh. V nadmořských výškách pod 500 m možný déšť se sněhem. Ranní teploty podobné předchozímu dni.
Úterý 8. dubna
Přechod k dešťovým srážkám. Výrazné oteplení – maxima až 12 °C. Ubývání oblačnosti večer.
Středa 9. dubna až čtvrtek 10. dubna
Proměnlivá oblačnost s přeháňkami. Teplotní rozdíly mezi regiony – na severovýchodě max. 8 °C, jinde až 14 °C.
Vyhlídka do neděle 13. dubna
Postupné oteplování na denní maxima 16 °C. Přetrvávající oblačnost s dešťovými přeháňkami, které ke konci týdne ustávají. Noční teploty většinou nad bodem mrazu.
Rizika pro zemědělství
Radiační mráz (pokles teplot při vyjasnění za slabého větru) ohrožuje vegetaci. Kvetoucí meruňky a broskvoně mohou utrpět škody již při teplotách -2 °C.
Expertní komentář
„Doporučujeme zemědělcům monitorovat teplotní profily a zvážit protimrazová opatření. Většina srážek bude mít kapalnou formu, akumulace sněhu se očekává hlavně v horských oblastech,“ uvádí meteoroložka Marie Odstrčilová z ČHMÚ.
Glosář pojmů
SELČ – Středoevropský letní čas (UTC+2)
m/s – metry za sekundu (pro přepočet na km/h vynásobte 3.6)
Smíšené srážky – kombinace deště a sněhu