
Synoptická situace: Střet vzdušných mas
Mezi tlakovou výší nad Norským mořem (oblast s vyšším atmosférickým tlakem) a tlakovou níží nad východní Evropou (zóna s nižším tlakem) vznikne výrazný tlakový gradient. Tato konstelace nasměruje do Česka arktický vzduch od severovýchodu s teplotami výrazně pod sezónním normálem.
Denní předpověď počasí
Sobota 5. dubna: Nárazový vítr a teplotní rozdíly
Ranní přeháňky na severu země doprovodí sněhové vločky nad 900 m n.m.. Odpoledne se vyjasní, ale vítr zesílí na 4–9 m/s s nárazy až 15 m/s na východě. Teplotní extrémy: -2 °C (ráno) až 15 °C (jihozápad).
Neděle 6. dubna: První mrazivá noc
Teploty klesnou pod nulu (-5 °C východní Čechy). Přeháňky budou převážně sněhové, zejména v horských oblastech. Denní maxima jen 1–5 °C.
Pondělí 7. dubna: Srážkový stín v Čechách
Zatímco Morava a Slezsko zažijí sněhové přeháňky, západní Čechy mohou mít polojasno. Výškový rozdíl srážek: pod 400 m déšť, výše sníh. Teploty mezi -5 °C a 10 °C.
Úterý 8. dubna: Oteplení s deštěm
Hranice sněhových srážek stoupne na 600 m n.m. V nížinách převažuje déšť, maxima do 11 °C. V noci pozor na náledí při teplotách kolem -1 °C.
Středa 9. dubna: Přechodné zklidnění
Vítr slábne na 1–4 m/s. Srážky pouze lokální s přechodným smíšeným charakterem nad 1000 m. Teplotní rozmezí -2 °C až 12 °C.
Vyhlídka na konec týdne (10.–12. dubna)
Očekáváme zvýšenou oblačnost s častějšími přeháňkami. Na horách přetrvávají sněhové srážky. Noční teploty postupně stoupnou na 3–7 °C, denní maxima dosáhnou 15 °C.
Dopady na zemědělství
Radiační mrazy (pokles teplot při vyjasnění pod -0 °C) představují riziko pro vegetaci. Kvetoucí meruňky a broskvoně mohou utrpět poškození květů, což sníží úrodu. Odborníci doporučují protimrazovou ochranu.
Co znamená arktický vzduch?
Jde o vzduchovou hmotu pocházející z oblasti severně od polárního kruhu. Její charakteristikou jsou nízké teploty, nízká vlhkost a vysoký tlak. V dubnu může způsobit teplotní inverzi s mrazy v údolích.
Zdroj: CHMI